"Officers Aboard"

Production date
1915
Description
Seven soldiers identified by Ralph Leslie Cross as Royal Naval Division officers gathered on the deck of a ship. Third soldier from the left is sub-lieutenant Percy Albert Shepherd.
See full details

Object detail

Artist/Maker
Production role
Photographer
Production date
1915
Production place
Production period
Subject person
Collection
Accession number
PHO2014-0319
Collection type

Share

My shortlist

Subject place

Production place

Explore other objects by colour

Public comments

These officers are mainly sub-lieutenants in the Royal Naval Division and are all likely to be in Howe battalion of that Division. Third from the left, face partly obscured by a rope is my grandfather Percy Albert Shepherd. Percy Albert Shepherd was born in 1895. Father, Albert Shepherd. Mother Emma Shepherd nee Howe. Anton Road Andover. Clerk, Foreign Fire Department, Royal Exchange Assurance, GPO Box 436, Royal Exchange, London EC3. Volunteered. August to December 1914: 5th Seaforth Highlanders, Bedford. February – March 1915: HMS Victory, Crystal Palace, RNVR Depot. 9th April 1915: Commissioned Sub Lieutenant, RNVR. 17th July 1915: Transferred to 2nd Reserve Battalion, Royal Naval Division, Blandford. 20th August 1915 Howe Battalion, Royal Naval Division, Gallipoli. 7th December 1915 hospital Gallipoli and to 1st Field Ambulance, Royal Naval Division, Gallipoli. 14th December 1915 admitted 17th General Hospital, Alexandria with slight fever. 3rd January 2016: enteric fever. 9th January 1916 dangerously ill with enteric fever. (defined as Paratyphoid A 21st June 1916). 15th January 2016 pronounced out of danger. 8th March 2016, probably incapacitated for three months. 9th March 1916, invalided to England by Hospital Ship Devanah. 20th March 2016, admitted, Haslar Hospital, Portsmouth. Not yet recovered from enteritis. Recommended for further one month “unemployed time”. 9th June 1916, admitted Haslar Hospital by Surgeon General’s order for survey of debility after leg thrombosis. 13th June 2016, discharged from Haslar Hospital. 11th July 1916, surveyed at Haslar Hospital. Pronounced fully recovered from enteritis and a right crural thrombosis (described in service record as thrombosis, right femoral veins), and fit for active service. 13th July 1916, joined 4th Reserve Battalion, Royal Naval Division, Blandford. Granted leave to 17th July. 28th August 1916, joined 3rd Reserve Battalion, Royal Naval Division. Musketry course, Hayling Island, qualified 1st class from School of Musketry. 22nd September 1916, returned to Blandford from musketry course. 30th November 1916, left Blandford (base depot) for Anson Battalion, Royal Naval Division, British Expeditionary Force (Musketry). 1st December 1916, embarked Folkestone; Disembarked Boulogne. 19th January 1917: Acting Lieutenant RNVR while in command of a company. 12th February 1917: Entitled to wear badges of rank of Lieutenant, RNVR pending approval. 21st February 1917, wounded in France (dtst 1078). Relinquishes acting lieutenant rank on ceasing to command company. 23rd February 1917, admitted to Duchess of Westminster Hospital, Le Touquet. 27th February 1917, invalided to England by Hospital Ship Dieppe. Admitted to 6, Grosvenor Place Hospital. Shrapnel wound left arm slight. 6th March 1917, taken on strength of 3rd Reserve Battalion, Royal Naval Division. 11th March 1917: Entitled to wear badges of rank of Lieutenant pending approval. Promotion approved. 12th April 1917, reported from sick leave. 29th May 1917, drafted from 3rd Reserve Battalion Blandford (musketry) to Anson Battalion, Royal Naval Division. 6th June 1917, re-joined Royal Naval Division, British Expeditionary Force. 28th July 1917, reappointed as Acting Lieutenant whilst commanding a company. 15th – 25th October 1917, UK Leave. 5th December 1917, to Course of Instruction. 3rd January 1918, re-joined Anson Battalion. 10th-24th February 1918, UK leave, extended to 26th February 1918. 7th April 1918, wounded (dtst 2165). 10th April 1918, admitted to Dannes Camier Hospital with severe gunshot wounds right shoulder, right neck and left leg. 11th April 1918, invalided to England by Hospital Ship Newhaven. 12th April 1918, admitted to 2nd Western General Hospital, Manchester; Senior Medical Officer informed. 23rd April 1918, awarded the Military Cross. 12th May 1918, Medical Board, 2nd Western General Hospital Manchester. Unfit for General Service; remained in hospital pending transfer. 13th June 1918, Medical Board, Mont Dore Hospital Bournemouth. Unfit for General Service. Remained in hospital for further treatment. Unfit for active home service duty for six weeks. 3rd July 1918, married Eva Marion Stanmore, Union Street Brethren Hall, Andover, in the presence of Albert Shepherd (father) and Ada Stanmore (aunt). 26th July 1918, Medical Board Bournemouth. Unfit for General Service or garrison duty abroad. Fit for Home Service. Granted three weeks leave. 17th August 1918, reported from sick leave to 2nd Reserve Battalion, Royal Naval Division, Aldershot. 26th August 1918, Medical Board, Connaught Hospital Aldershot. Fit for General Service. 2nd – 5th September 1918, gas course; unlikely to make a good anti-gas instructor “weak drill”. 10th-12th September 1918, qualified as a revolver instructor. 11th September 1918, Medical Board, Cambridge Hospital, Aldershot. Unfit, General Service; Fit, Home service. 21st September 1918, transferred to No 1 School of Instruction, Brocton Camp, Staffordshire. “Satisfactory Report”. 17th November 1918, Brocton Camp Course terminated. 23rd November 1918, decorated with MC, Buckingham Palace. 28th November 1918, transferred to Repatriated Prisoners of War Camp, Dover. 22nd January 1919, Medical Board, Connaught Hospital Aldershot. Permanently unfit, General Service; Fit, Home Service. Re-joined Unit. 27th February 1919, transferred to Dispersal Station, Fovant. 1st March 1919, demobilised. Medical Category C, Occupation: Clerk. Address: Borough, Crondall, Farnham, Surrey. Alnwick Order 45. 23rd April 1919: Army Forms Z3 and Z4 received by Dispersal Unit, Crystal Palace from War Office, and forwarded to “C.W.” H.Q. Alnwick and British Expeditionary Force informed. He married Eva Marion Stanmore in Andover, Hampshire, in 1918, with whom he had one son Paul, my father, and one daughter, Rachel. Percy suffered terrible post traumatic stress throughout the 1920s and 1930s, but held down his job as a clerk in the same company until he retired aged 60. He died in 1975.

- Professor Jonathan Shepherd on 16-04-2018 21:23:51

Google reCaptchaThis site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.